fbpx Dziennikarka Radia MORS z nagrodą główną konkursu Weryfikaton | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Dziennikarka Radia MORS z nagrodą główną konkursu Weryfikaton

Weryfikaton zwycięzcy fot. Tomasz SikoraŁącznie 75 analiz wypowiedzi lokalnych polityków pod kątem zgodności z prawdą i jeden zwycięzca - grupa złożona z doświadczonych dziennikarzy oraz studentów, a w niej członkini Radia MORS, Julia Panicz! W dniach 23-24 marca 2024 roku w Warszawie odbył się maraton sprawdzania informacji przed wyborami samorządowymi Weryfikaton.

Konkurs organizowany przez stowarzyszenie Demagog we współpracy z Google News Initiative miał na celu promowanie idei fact-checkingu oraz przeciwdziałania dezinformacji. Zgłaszać mogły się zespoły m.in. dziennikarzy z redakcji ogólnopolskich i lokalnych, aktywiści i działacze społeczni czy studenci dziennikarstwa lub pokrewnych kierunków. Wśród ekip także ta zwycięska w składzie: Julia Panicz (Radio MORS), Marcin Fic, Vasylyna Golovnyal i Wiktoria Kot.

"Zadaniem każdego zespołu było znalezienie wypowiedzi kandydatów w wyborach, które oczywiście nadają sie do weryfikacji, i sprawdzić, czy mówią prawdę, fałsz, częściowo prawdę czy manipulują wskazywanymi przez siebie danymi. My wybraliśmy Gdańsk i Gdynię. Udało nam się sprawdzić łącznie 10 wypowiedzi. Sprawdzaliśmy, czy podane przez kandydatów informacje są zgodne ze stanem faktycznym. W tym celu posługiwaliśmy się dokumentami, Biuletynem Informacji Publicznej czy innymi oficjalnymi źródłami" - mówi Julia Panicz.

Jury uzasadniło swój wybór świetną prezentacją zespołu z bardzo dobrymi przykładami do analizy, a także przedstawianiem konkretów z podaniem klarownej metodologii. Sędziowie docenili także zdobywców pierwszego miejsca za zachęcenie w tekstach do pójścia na wybory oraz za chęć potraktowania wszystkich równo. Nagrodą główną konkursu było 10 tysięcy złotych.

Analizy nie tylko zwycięzców dostępne są na stronie demagog.org.pl

Julia Panicz (na zdjęciu pierwsza z prawej) to dziennikarka Radia MORS od 2021 roku. Na antenie naszej stacji jest prowadzącą audycji "Z innej strony", w której wraz z Karoliną Jaskulską oraz Dawidem Komorowskim rozmawiają o literaturze, a także goszczą autorów książek. Podcasty dostępne są TUTAJ

Gratulujemy!
Autor: Karol Stachowicz