fbpx Dzieci, którym trzeba pomóc żyć | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Dzieci, którym trzeba pomóc żyć

Baner akcji„Tatuś…?”, „tatuś…?” – pyta 3-letnia Matylda, wskazując na ojców dzieci z jej żłobka. Dziewczynka nie poznała swojego Taty. Był żołnierzem-saperem. Zginął podczas rozbrajania niewybuchu, zanim dziewczynka się urodziła. Dzieci z podobną historią, jest więcej. Jedne swoich ojców lub matek w ogóle nie znają, a inne mają o nich mniej lub bardziej wyraźne wspomnienia. To dzieci pracowników służb publicznych, którzy zginęli podczas służby. Pozbawione nagle, w tragiczny sposób opieki i wsparcia jednego z rodziców, potrzebują pomocy, aby dalej żyć. Na tym problemie skupia się najnowsza kampania społeczna Fundacji Dorastaj z Nami „Pomóż, by chciało im się żyć”.

Każdego dnia, około 330 tys. żołnierzy i funkcjonariuszy i 75 tys. pracowników cywilnych, między innymi: wojska, straży pożarnej, policji, GOPR, TOPR — wychodzi z domów na służbę. Nie wszyscy do nich wracają cali. Nie wszyscy w ogóle wracają. Tracą życie lub zdrowie — broniąc ludzi i ich dobytku. Chronią nas i nasze rodziny najwyższym kosztem. Zostają po nich pamięć, szacunek i… osierocone dzieci.

- Dzieci, które bez względu na wiek, nie pojmują „dlaczego tata/mama nie wrócili z pracy” tak jak inni ojcowie, matki. Dzieci, których stabilny emocjonalnie i materialnie rodzinny świat rozleciał się w jednej chwili. To takimi dziećmi opiekuje się Fundacja Dorastaj z Nami. Każdego roku przyjmujemy pod swoje skrzydła kilkunastu nowych Podopiecznych. W tej chwili udzielamy wsparcia 140-ściorgu dzieciom pracowników służb publicznych, którzy zginęli lub zostali ciężko ranni na służbie. -  mówi Magdalena Pawlak, Prezeska Fundacji Dorastaj z Nami, jedynej w Polsce organizacji pozarządowej, która działa na rzecz wszystkich służb publicznych.

Na naukę, na zdrowie, na sport, na życie

W ciągu 13 lat działalności Fundacja Dorastaj z Nami, pomogła ponad 300 młodym ludziom rozwinąć pasje i zdolności. Towarzyszyła i pomagała w dorastaniu do dobrego, mądrego życia.

Niesiemy pomoc psychologiczną dzieciom, które po śmierci albo wypadku rodzica – pracownika służby publicznej, znalazły się w kryzysie. Wspieramy codzienną opiekę nad najmłodszymi, finansując opłaty za ich żłobki i przedszkola, a starszym zapewniając wykształcenie, opłacając nie tylko czesne za szkoły i studia, ale także m.in. za korepetycje, zajęcia dodatkowe, kursy językowe, szkolenia zawodowe, internat lub akademik, czy dojazdy do placówek edukacyjnych – wyjaśnia Magdalena Pawlak.

Każdy Podopieczny Fundacji ma osobistego patrona – Doradcę Edukacyjnego, który pomaga mu najpierw wytyczyć, a następnie osiągnąć jego cele. Podopiecznych, którzy zakończyli edukację, Fundacja nie pozostawia samym sobie, ale pomaga im wejść na rynek pracy.

Opieką Fundacji objęte są również matki dzieci. Fundacja realizuje właśnie nowy program „Siła Wsparcia Kobiet”, czyli cykl szkoleń i spotkań, których celem jest wzmocnienie kobiecej wspólnoty i wzajemne wsparcie w trudnych momentach.

Uszanować poświęcenie i życie

Kamil, którego Tata, Andrzej zginął w Afganistanie, dzisiaj uczy się, by podobnie jak jego Ojciec – zostać żołnierzem. Rafał miał 4 lata, kiedy jego Mama – policjantka zginęła podczas interwencji. Rafał studiuje fizykę kwantową. Podobnie jak inni Podopieczni, Kamil i Rafał dorastają i realizują się, dzięki wsparciu Darczyńców Fundacji Dorastaj z Nami.

Aby przybliżyć problem i zbudować solidarność społeczną wokół dzieci tych, którzy zginęli na służbie, Fundacja Dorastaj z Nami realizuje cykliczne ogólnopolskie kampanie społeczne.

W tegorocznej edycji kampanii Fundacja zwraca się z apelem: „Pomóż, by chciało im się żyć…”. Bohaterami akcji są Matylda (3 lata, córka żołnierza) i Kuba (6 lat, syn policjanta), którzy swoich ojców nie poznali nigdy oraz Piotruś (5 lat), który Tatę-strażaka stracił zaledwie rok temu. Wszyscy troje opowiadają swoje historie w imieniu innych dzieci, których tak wcześnie doświadczyła tragedia.

Przyłącz się do nas — wejdź na stronę www.dorastajznami.org i pomóż dzieciom odnaleźć spokój, radość i własną drogę. Pomóż, by chciało im się żyć.

Kampania Fundacji Dorastaj z Nami startuje 15 listopada. W tym czasie, stacje telewizyjne będą emitować specjalny spot: https://youtu.be/FaEcKgOQD5o

Kampania będzie realizowana także w radiu, na ekranach citylight i w social mediach.

Jeśli chcesz poznać historie dzieci Bohaterów, wejdź https://dorastajznami.org/kampanie-spoleczne/pomoz-by-chcialo-im-sie-zyc

Fundacja Dorastaj z Nami

Jedyna w Polsce organizacja pozarządowa, która łączy społeczeństwo, instytucje publiczne i biznes, aby wspólnie pomagały dzieciom strażaków, ratowników górskich, żołnierzy, policjantów, którzy zginęli lub zostali ciężko ranni podczas pełnienia służby publicznej oraz medyków, którzy walczyli i przegrali z pandemią Covid-19. Więcej: www.dorastajznami.org

środa, 15 listopada 2023 roku, 14:53